W najbliższą sobotę (24 listopada 2012 r) odbędzie sie regionalny turniej FLL. Jak co roku miejscem turnieju jest Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawiekiej (ul Św. Boboli 8). Publiczność zapraszamy od godziny 12.00
W najbliższą sobotę (24 listopada 2012 r) odbędzie sie regionalny turniej FLL. Jak co roku miejscem turnieju jest Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawiekiej (ul Św. Boboli 8). Publiczność zapraszamy od godziny 12.00
Tegoroczny sezon FLL Senior Solutions rozpoczęty. Opis tegorocznego zadania i projektu badawczego oraz wszystkie niezbędne materiały dostępne są ...
Funadcja Fabryka Talentów ma przyjemnosć zaprezentować nowy produkt edukacyjny eduSens, którego twórcą jest firma YDP. EduSensus Uczeń zdolny to multimedialne oprogramowanie wspomagające rozwój predyspozycji i uzdolnień dzięki zajęciom prowadzonym metodą projektu edukacyjnego.
Każde dziecko jest uzdolnione. Nauczyciel ma odkryć te uzdolnienia i je rozwijać.
W trosce o to, aby dzieci odczuwały satysfakcję z działalności twórczej,
trzeba stwarzać im warunki do prezentowania swych osiągnięć (…)
EduSensus Uczeń zdolny to multimedialne oprogramowanie wspomagające rozwój predyspozycji i uzdolnień dzięki zajęciom prowadzonym metodą projektu edukacyjnego.
Z programu z sukcesem mogą korzystać nauczyciele, szukając inspiracji i wsparcia w realizacji zajęć metodą projektu edukacyjnego. Program został przygotowany dla uczniów klas początkowych szkoły podstawowej w wieku 6-10 lat do realizacji na zajęciach dodatkowych w ramach ogłoszonego przez MEN projektu „Rok odkrywania talentów”.
Wyniki badań z ostatnich lat pokazują, że uczniowie znakomicie radzą sobie w sytuacjach typowych, przećwiczonych w szkole. Trudności pojawiają się w sytuacjach nowych dla dziecka, kiedy musi ono twórczo zastosować poznane wcześniej umiejętności. Uwagę zwraca się też na naturalną w tym okresie rozwojowym ciekawość świata, co oznacza, że każde dziecko jest twórcze. Współczesne koncepcje psychologiczne koncentrują się na wielowymiarowości uzdolnień dziecka. Różne wymiary inteligencji każą traktować edukację jako proces zróżnicowany i zindywidualizowany. Optymalne środowisko edukacyjne powinno być bogate i stymulujące wszechstronny rozwój ucznia, bo tylko uczeń twórczy jest zdolny.
Metoda projektu edukacyjnego angażuje dzieci do aktywnego uczestnictwa w procesie konstruowania wiedzy, utrzymując wysoki poziom ich motywacji i ciekawości poznawczej. Nauczyciel pełni tutaj funkcję wspierającą, pozwalając aby dziecko stało się „małym badaczem”. Uczniowie uczą się samodzielności i aktywności, a zdobyta wiedza nabiera osobistego znaczenia. Dzieci zdobywają kompetencje przydatne w dorosłym życiu.
Innowacyjna formuła produktu eduSensus Uczeń zdolny zakłada, że przez odkrywczy świat nauki prowadzi uczniów Profesor WiemBoWiem, młody, szalony naukowiec. Nie tylko podpowiada on, jak pracować, ale także dba o wysoki poziom motywacji, udzielając pozytywnych wzmocnień w formie nagród - krótkich atrakcyjnych animacji. Obecna jest także postać Pomocnika Profesora WiemBoWiem - pojawia się w poszczególnych projektach, np. pszczelarz w projekcie „Ul” czy tancerka w projekcie „Teatr”.
Program eduSensus Uczeń zdolny składa się z 25 kompletnych projektów pogrupowanych w 5 bloków tematycznych: Świat wokół nas; Kompas, Mapa, GPS; Wynalazki; Sami też to potrafimy!; Co w trawie piszczy?. Ekrany wyświetlają się zgodnie z etapami konstruowania projektu w metodzie projektu edukacyjnego. Dodatkowo w aplikacji są 2 ekrany specjalne: Nasze pytania i plan działania – do tworzenia mapy myśli oraz Podsumujmy – komikser, czyli narzędzie do samodzielnego tworzenia komiksów przez dzieci. Zaletą funkcjonalności programu jest również to, że może on służyć zarówno do pracy indywidualnej, jak i z grupą dzieci.
Korzyści dla ucznia i nauczyciela
Podczas realizacji programu mogą być kształtowane różne kompetencje ucznia, dotyczące ogólnego rozwoju, a także te przewidziane w podstawie programowej dla etapu edukacji wczesnoszkolnej: polonistyczne, matematyczne, przyrodniczo-techniczne i artystyczne. Korzystając z programu eduSensus Uczeń zdolny, nauczyciel ma dostęp do propozycji projektowych, które może, ale nie musi wykorzystać, dostosowując się do indywidualnych zainteresowań, możliwości i potrzeb uczniów. Nauczyciele pracujący metodą projektu wyzwalają w sobie nowe podejście do procesu nauczania, a obserwując szybkie efekty swojej pracy, osiągają satysfakcję i zadowolenie, przeciwdziałając wypaleniu zawodowemu.
Program multimedialny eduSensus Uczeń zdolny został wzbogacony o zestaw tradycyjnych pomocy dydaktycznych: e-Sudoku, e-Mandale, Dyplomy, Naklejki i Szachy.
Wyniki pracy z programem można opublikować na przeznaczonej do tego stronie internetowej: www.wiembowiem.pl, za pośrednictwem której nauczyciele mogą wymieniać się doświadczeniami z opracowanych projektów. Na stronie tej można oglądać przygotowane prezentacje oraz porównać wyniki z osiągnięciami uczniów z innych szkół.
Możliwości i wyjątkowe funkcjonalności programu:
Program ma za zadanie:
eduSensus Uczeń zdolny ─ przykładowe ekrany programu :
Patronat nad programem eduSensus Uczeń zdolny objęli: